Projektant robi warsztaty ? – a co!

Projektuję ubiór, przygotowuję konstrukcje, pracuję z klientami, wiem jak korzystać z tkanin, jak je łączyć i odszywać. Uważam, że każdy, kto projektuje modę powinien się na tym znać. Wiele lat temu zaczęłam projektować i szyć dla siebie. Wiem jakie to trudne. Godzinami podpatrywałam, jak moja ukochana krawcowa, Pani Kasia, zmienia materiał w piękną kreację. Zawsze dziwiłam się jak to jest możliwe i zazdrościłam jej wiedzy w tym temacie. Z czasem, przy tej wspaniałej kobiecie nauczyłam się wielu trików krawieckich. Godziny ciężkiej pracy, poprawianie błędów, prucie, obrażanie się na manekina i formy, zaowocowały pewnymi umiejętnościami, z jakich jestem dumna.

Udział w Project Runway nauczył mnie szybkiego myślenia, pracy w określonym tempie, dokonywania zdecydowanych wyborów projektowych i ekspresowego wykonywania takich projektów. Dzięki niemu wiem, że wszystko jest możliwe.

Jako projektant i osoba, która swoje życie poświęciła na poznanie całej otoczki przygotowywania ubrań dla innych osób, często pomagam znajomym, jeżeli potrafię i mam czas – z radością udzielam rad. Kiedyś moja znajoma Kasia powiedziała: „całe życie mogłabym pracować charytatywnie”. – Ja też! i tu rodzi się problem finansowy. za co żyć? Przecież mam ogromną wiedzę, dlaczego jej nie wykorzystać? Są osoby, które doceniają moją pracę, lecz są też takie, które ją lekceważą.

Pamiętajcie, że z projektantem mody jest jak z każdym innym zawodem!  Od budowania domu, robienia mebli, przez malowanie ścian, naprawianie pralek, po robienie elektryki w domu czy naprawianie samochodów. – Każdy może to wszystko zrobić sam! Ale po to wymyślono zawody i specjalizacje, by być najlepszym w swojej dziedzinie i doskonalić się w danej kwestii. Pamiętajmy, że od niektórych rzeczy mamy specjalistów.

Wszyscy chcą szyć. Okej, to szyjemy! Chcę Wam pokazać, że kreacja od projektanta to rzecz warta swojej ceny. Nie chodzi tu o materiały, ale o 100% poświęcenia swojego czasu, umiejętności a przede wszystkim umysłu. Tworząc, bardzo dużo skupiamy się na projekcie – bez niego nie ma mowy o dalszych krokach. Większość osób szyje z „głowy”, ale ten projekt z „głowy” nigdy nie będzie idealnie przeniesiony na projekt „rzeczywisty”. Dlaczego? – proste. Ponieważ szybko chcemy go skończyć, więc poddajemy go uproszczeniu, zgadzając się podświadomie na rezygnację z wielu rozwiązań. Z czasem zapominamy jak on miał wyglądać i cieszymy oko tym, który już mamy – Bo sam fakt, że został uszyty jest wystarczającym, by odczuwać dumę. Brak szkicu to brak konsekwencji. Nie wyssałam sobie tego z palca – również przez to przeszłam, tylko etap „szycia z głowy” zostawiłam za sobą 8 lat temu.

Projektant trzyma się wizji. Szkic jest podstawą. Jest najważniejszą częścią do tworzenia. Powinien być przywieszony na ścianie, nad maszyną, w centralnym punkcie naszej pracowni, by pamiętać jak ma wyglądać kreacja finalna. Projektant nie popada w depresję z braku środków kompozycyjnych (materiału i dodatków), nie ulega kompromisom – szuka tak długo, aż znajdzie idealne elementy.
– Skóra naturalna w kolorze popielatego srebra z tłoczeniami w rozmiarze 2x2cm ? – tysiące telefonów do garbarni i błaganie ich pracowników o wykonanie takiej skóry w rozsądnej cenie.
– niebieski żakard, tkany na przemian szaro srebrnymi nitkami – nie ma w Polsce? – może Włochy.. może Pani w materiałowym sprowadzi, jak będzie jechać po zakup asortymentu za dwa miesiące..
– albo kryształki swarovskiego w kształcie gwiazdek, z wystającym środkiem na 4mm ..

Od projektanta dostaniesz zawsze to, czego oczekujesz. Dla wykonania kreacji i zobaczenia uśmiechu na Twojej twarzy poświęci wiele. Ba! – sam pojedzie po ten żakard do Włoch! Oczywiście zdarzają się kompromisy, ale tylko wtedy, gdy mamy bardzo mało czasu na wykonanie.

Coraz częściej potrzebujemy czegoś wyjątkowego, lecz świadomość jest niewielka. Chcemy szyć sami, tworzyć piękne rzeczy, zakładać je i być dumni z ich posiadania lub wiedzy, że poświęciliśmy na to własny czas. Okej! – rozumiem to najlepiej! Wiem co to znaczy „nosić własne projekty” – to najpiękniejsze uczucie na świecie! Dlatego przygotowałam dla Was pewien projekt.. Chcę, abyście poczuli się jak projektant, stylista, konstruktor i krawiec w jednym. Pomogę Wam zapoznać się z moją pracą i pokażę, jak szyć dla siebie. Przygotowaliśmy dla Was ofertę, dla której inspiracją był Project Runway. To kursy tematyczne. Czyli jeden kurs równa się jedna kreacja. W programie, przy tworzeniu odcinka, mieliśmy od 6 do 8 godzin na wykonanie projektu. Tutaj, bez rywalizacji i z dużym zapasem godzin, spokojnie poradzimy sobie ze wszystkim. Mam nadzieję, że spodoba Wam się nasza oferta i wejdzie ona już w nasz kanon podstawowy.

 

Z okazji zbliżającego się sylwestra, tematem pierwszego kursu jest suknia wieczorowa.
Uważam, że to świetna oferta dla Pań, które chcą wyglądać w tym dniu unikatowo a przy okazji daje możliwość zaprojektowania i uszycia kreacji własnoręcznie. A przecież żeby nauczyć się szyć, trzeba zacząć od siebie.

Kurs jest przewidziany na cztery dni. Od nauki projektowania, rysowania, tworzenia wykroju, przez spotkanie ze stylistką, zapoznanie się z materiałami i dodatkami w lokalnych sklepach i pasmanteriach, po ich zakup oraz przystąpienie do odszywania całości. Chcemy pracować z grupą czteroosobową, gdzie każda z uczestniczek dostanie w prezencie profesjonalny szkicownik oraz przybory, będzie miała zapewniony obiad, na miejscu poczęstunek oraz najważniejsze: panie razem z projektantem będą wybierać materiały, z których powstaną ich suknie wieczorowe. Czy to będzie jedwab, szyfon czy najlepszej jakości żakard – nie ważne. My za nie płacimy, a Ty masz być zadowolona.

kurs

 

Bardzo nam zależy, by uczestniczki były już po kursie podstawowym lub miały prędzej do czynienia z szyciem, a także by pracowały z nami na swojej maszynie do szycia. Oczywiście w pracowni są maszyny szwalnicze, których będziemy używać, jednak jeżeli mamy szyć samodzielnie, poza kursem, to warto zaprzyjaźnić się ze swoim narzędziem pracy i znać wszystkie jego tajniki. – Uczenie się szyć na obcej maszynie – to strata czasu. Zamiast skupić się na szyciu, skupiamy się na poznaniu sprzętu.

 

FFF

 

 

ZAPISY:

 • napisz do nas na adres: sara@betkier.pl
 • w treści wpisz „KURS SUKNIA WIECZOROWA”
 • w załączniku dodaj zdjęcia swoich projektów
 • napisz od jak dawna szyjesz oraz dlaczego,
 • określ swój poziom zaawansowania,
 • krótko opisz umiejętności
 • jeżeli uczestniczyłaś, poinformuj nas o odbytych kursach

 

 

 

 

 • grupa 4-osobowa
 • 2 weekendy
 • 4 dni

 

CO ZYSKUJESZ:

 • umiejętność doboru kroju do sylwetki,
 • umiejętności projektowania ubioru dla siebie,
 • umiejętność przygotowania szkicu,
 • umiejętność przygotowania wykroju dla siebie,
 • umiejętność szycia kreacji dla siebie,
 • umiejętność wykańczania tkanin,
 • umiejętność doboru tkanin i dodatków,
 • korzystanie z profesjonalnych maszyn (overlock, stebnówka jednoigłowa),

 

 • wiedzę odnośnie swojej figury od stylistki,
 • stałą opiekę projektanta ubioru,
 • stałą opiekę osoby z doświadczeniem w szyciu odzieży,
 • profesjonalny szkicownik,
 • artykuły niezbędne do projektowania,
 • artykuły niezbędne do przygotowania wykroju,
 • obiad każdego dnia,
 • materiał i dodatki na wykonanie sukni wieczorowej,
 • pomoc w projektowaniu i szyciu sukni Twojego projektu


10

września

 

10.00 – 12.00 – Teoria o projektowaniu ubioru, charakterystyka projektantów, opis ich stylów.

12.00 – 14.00 – Rysunek żurnalowy, nauka przelania pomysłu na papier

14.00 – 15.00 – Ciepły, zdrowy posiłek

15.00 – 16.30 – Indywidualne określenie sylwetek uczestniczek, spotkanie ze stylistką

16.30 – 17.00 – zadanie projektowe

 


17

września

 

10.00 – 14.00 – spotkanie w sklepie z tkaninami. Pogadanka o materiałach i ich właściwościach, wybór materiału do zaprojektowanej kreacji. Zakup materiałów i dodatków do projektu na nasz koszt.

14.30 – 15.30 – ciepły, zdrowy posiłek

15.30 – 20.00 – Praca na przygotowanych wykrojach, szycie projektu.


11

września

 

9.00 – 10.00 – Omówienie otrzymanego zadania

10.00 – 10.30 – Rozdanie profesjonalnych szkicowników

10.30 – 13.00 – Projektowanie ubioru dla siebie, poznanie swojej sylwetki, stałe konsultacje z projektantem

13.00 – 15.00 – Przygotowanie rysunku żurnalowego własnego projektu ubioru

15.00 – 16.00 – Ciepły, zdrowy posiłek

16.00 – 19.00 – Przygotowanie wykrojów


18

września

 

9.00 – 14.00 – Szycie projektu, stały nadzór osoby z doświadczeniem w szyciu odzieży

14.00 – 15.00 – ciepły, zdrowy posiłek

15.00 – 20.00 – Szycie projektu, pod okiem osoby z doświadczeniem w szyciu odzieży

 

Poniżej zamieszczam kreacje wieczorowe czołowych projektantów mody, które zachwycą każde serce. Piękne, prawda?

 

Beznazwy-1

Alexander McQueen

Beznazwy-2

Versace

Beznazwy-6

Nicolas Jebran

Beznazwy-7

Nicolas Jebran

Badgley Mischka

Beznazwy-4

Blanka Matragi

Valentino                     Carolina Herrera

Beznazwy-5

Zuhair Murad

Georges Hobeika

Beznazwy-3

Elie Saab

Hanna Touma           Miuccia Prada

 

 

Pozdrawiam ciepło, Sara.

Zostaw komentarz

Twoje dane nie zostaną udostępnione. Pola wymagane zaznaczone *